• Freedom Middle School Staff 2019-2020

     

    Administrators

    Principal - Dr. Eric Wright

    Assistant Principal - Mrs. Dwan Barnes- Gaines

    Instructional Coordinator - Mrs. Susan Thrift

     

    Main Office

    Secretary - Mrs. Kimberly Millar

    Office Paraeducator - Mrs. Sherry Loehr

    Bookkeeper - Ms. Debra Heckman

     

    School Resource Officer

     

     

    Counseling Office

    Counselor - Mrs. Paula Flamm (8th Grade Counselor, 7th Grade Counselor Last Name K-Z)

    Counseling Director - Mrs. Cheryl Gallello (6th Grade Counselor, 7th Grade Counselor Last Name A-J)

    Social Worker - Mrs. Sharon McCurdy

    Counseling Office Secretary - Mrs. Noelle Sutton

    School Psychologist - Dr. April Lisbon-Peoples

     

    Clinic

    Nurse - Ms. Rebecca Newton

     

    Library

    Librarian - Ms. Sarah Dornan

    Library Assistant - Mrs. Iris Shamble

     

    Technology

    Instructional Technology Aide - Mr. Brian Smelter

    Instructional Technology Resource Teacher - Dr. Diane Clowes

    Field Technican- Mrs. Krystal O'Brien

     

    Sixth Grade 

    Science and Math - Mrs. Diane Brooks

    History - Mrs. Krista Colvin

    English - Ms. Christina Ferber

    History and English - Mrs. Donna Gagnon

    English - Ms. Samantha Hawkins

    Math - Mrs. Christy Moore

    Science - Mrs. Angela Rozga

    Math - Mr. Erich Trapp

    Math - Mrs. Virginia Wolfe

    English - Mrs. Gretchen Young

     

    Seventh Grade

    Math - Mrs. Lara Bonta

    Civics - Ms. Madeline Coughlin

    Math - Ms. Yaritza Diaz

    English - Miss Michaela Godfrey

    Civics and History 8 - Mrs. Erlynn Kirsch

    Science - Mrs. Catherine McNichols

    English  - Mrs. Rebecca Petro

    Science - Mrs. Victoria Reifenberg

    Math - Mrs. Karen Turner

     

    Eighth Grade

    Math - Miss Stefanie Asselanis

    English - Mrs. Tess Bogue

    Math - Ms. Erin Campbell

    English - Mrs. Shelly Clarkson

    History - Mrs. Erlynn Kirsch

    Science - Mrs. Linda Lapp

    History - Mr. Glynn Mayo

    Science - Ms. Mendy Owen

    History - Mrs. Christina Palmateer

    Math - Mr. Brian Pulis

    English - Mrs. Lillian Williams

     

    World Languages

    German and World Languages - Mr. Clarence Collins

    Spanish - Srta. Maria Deliz-Terron

    French - Mrs. Suzanne Garner

    Spanish - Srta. Carolyn Kleinert

    ESOL - Mrs. Jennifer Reilly

    Latin - Magistra Kathleen Taylor

     

    Music Department

    Chorus - Miss Katherine Preseren

    Orchestra - Mrs. Lisa Dobyns

    Band - Mr. Christopher Hoovler

     

    Physical Education Department

    P.E. Teacher - Mr. Charles Downing

    P.E. Teacher and Athletic Director - Mrs. Karyn McCready

    P.E. Teacher - Mr. Michael Recore

    Adaptive P.E. Teacher - Mrs. Nicholle Spagina

    Adaptive P.E. Teacher - Mrs. Kelly Vetere

    P.E. Teacher - Mrs. Heather Williams

     

    ENCORE

    Computer Concepts - Ms. Andrea Dinger

    Family Consumer Science - Mrs. Katherine Gresham

    Gifted Resource Teacher, STEM, and Assistant Athletic Director - Mrs. Lisa Jones

    Technology Education - Mr. C. DelShawn Jennings

    Art - Mrs. Abigail Young

     

    Special Education Department

    Autism Teacher - Miss Jennifer Lincoln

    Behavior Support Teacher - Mrs. Elizabeth O'Dell

    Learning Disabled Teacher and Department Co-Chair - Miss Alyssa Bradley

    Learning Disabled Teacher and Department Co-Chair - Ms. Julia McAvinney

    Learning Disabled Teacher - Ms. Dana Dover

    Learning Disabled Teacher - Mrs. Adrienne Hornstein

    Learning Disabled Teacher - Mrs. Jennifer Nelson

    Mildly Disabled Teacher - Ms. Marilyn Ford

    Moderately Disabled Teacher - Ms. Julia Meyer

    Severely Disabled Teacher - Mrs. Lori Swift

     

    Support Services

    Occupational Therapist - Mrs. Carolene Arnett

    Reading Specialist - Mrs. Kimberly Carter

    Physical Therapist - Ms. Amanda Deshler

    Speech Therapist - Ms. Caitlin Sebesta

    ID Specialist - Mrs. Betsy Messa

     

    Paraeducators

    Mr. David Duggins

    Ms. Kristen Harts

    Ms. Asha Hays

    Mrs. Carlee O'Garro

    Mrs. Ellenor Price

    ISS - Ms. Brandy Pritchett

    Mr. Ralph Reiher

    Mrs. Andree Thigpen

    Mr. James Thompson

    Mrs. Britney Truslow

     

    Cafeteria 

    Mrs. Kelly Buckner

    Ms. Nancy Galyen

    Mrs. Claire Moore

    Mrs. Kimberley Payne

    Ms. Rita Steiniger

    Mrs. Donna Wheatley

     

    Custodial

    Mr. Travis Croson

    Ms. Olga DeLeon

    Mrs. Ann Parks

    Mr. Denis Verdak