Staff Directory

  •  
    Administration:

    Principal - Brian Bartoszek

    Assistant Principal -  Paul Workman

    Instructional Coordinator -  Kristen Amos

    School Counselor Director -  Bernadette Nolan

     

    Office:

    Patti Marx - Attendance Secretary

    Aaron Paxton - Secretary

    Lynne Anderson - Secretary

    Allison Walker - Bookkeeper

     

    Counseling Office:

    Bernadette Nolan - School Counselor

    Helen Kenney - School Counselor

    Therese Carroll - Counseling Secretary

    Jenny Craiger - Social Worker

    Pam Hall- School Psychologist  

     

    Gifted Services:

    Tracie Short 

     

    Related Services Providers:

    Truvine Walker, Speech-Language Pathologist

    Michelle Westfall, Music Therapist

    Belen Rodas- Dance Therapist

    Amanda Deshler- Physical Therapist

    Kristin Welton-Oswalt- Special Education Department Chair and 7th/8th grade 504 coordinator

    Anne Marie Koch - Child study chair and 6th grade 504 coordinator

    Kelly Deleski:  Sign Language Interpreter

    Helen Blazek: Sign Language Interpreter

    Clint Adair:  Sign Language Interpreter

    Susan Goodpasture - Teacher of Hearing Impaired

    Samantha Sampieri - Occupational Therapist

     

    Nurse:

    Jamie Schroeder

     

    Library:

    David Hefner

    Beth Aven


    Technology Team

    Angel Bonham:  ITRT and Instructional Coach

    Jennifer Merritt:  ITA

    Kenny Urbaniak:  Field Technician

     

    Reading Specialist:

    Kimberly Carter

     

    Behavioral Support Program:

    Dana Long

     

    English 6:                                                

    Candace Crawford

    Lauren Knight

    Jamie Tersigni

     

    English 7:

    Stephanie Singer

    Beth Anne Swartzwelder

    Melissa Huffman

     

    English 8:

    Cheryl Brown

    Melissa Huffman

    Steve Pirnat

     

    Math 6:

    Erin Clark

    Anne-Marie Koch

    Mary Hardy

     

    Math 7:

    Kristin Oswalt

    Anne-Marie Koch

    Erin Clark

    Melissa Feeley

    Kaleema Reid

     

    Math 8:

    Kristin Oswalt

    Melissa Feeley

    Kaleema Reid

     

    Algebra/Geometry:

    Brenda Kennedy

    Melissa Troy

     

    Pre-Algebra:

    Melissa Troy

    Mary Hardy

     

    Science 6:

    Mary Amstone

    Tracie Short

    Wendy Migdal

    Mary Wyche

     

    Science 7:

    Melissa Buckley

    Robert Dunn

    Mary Wyche

     

    Science 8:

    Deb Coddington

    Ashley Martin

     

    United States History 6:

    Dan Wagoner

    Wendy Migdal

     

    Civics 7:

    Brooks Henne

    Sara Townsend

     

    World History 8:

    Peter Pfotenhauer

    Keith Smith

     

    Autism, ID MI/MO:

    Carolee Denna

    Danielle DelGatto

    Lauran Seeley

     

    World Languages:

    Elissa Bennett -  German

    Jackie Epling - Spanish

    Nilofar Burke - Spanish

    Lesa Randall - French

    David Yates - Latin

     

    Exploratory:

    Pam Allen - Art

    Heather Barnhill - Family and Consumer Science

    Patty Dye -  Computer Science/ Business Education

    Susan Schubel - Technology Education

    Nilofar Burke - Exploratory World Language

     

    Music:

    Devante Lucas - Chorus/Theatre Arts

    Ryan Scott - Band

    Alison Rolf - Orchestra

     

    Health and Physical Education:

    Shaina Patrick (Athletic Director)

    Jeremy Eastman

    Paige Hennessy

    Brian Treakle

    Kelly Vetere


    Paraeducators:

    Ginger Brewster

    Glenn Crane

    Erica Cuskey

    Karen Dillard

    Rachel Fugett

    Donna Lawson

    Patti Marx

    Ralph Reiher

    Christine Verdow

    Amanda Welton

    Carla Meade

    Molly Henry

     

    Cafeteria Manager

    Mary Welton

    Iris Anthony